Eyedius

Verileriniz, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Çerçevesinde Uyumlu Mu?

Teknoloji ve dijitalleşme artık hayatımızın her alanında etkisini daha fazla gösteriyor. Teknolojinin faydalarından her geçen gün daha fazla faydalanırken, yeni terimler ile de tanışıyoruz. Son dönemde önemi giderek artan “Kişisel Verilerin Koruması Kanunu” hem bireysel hem de firmalar için öncelikli konular arasında yer alıyor. TBMM tarafından yasalaştırılan Kişisel Verilerin Koruması Kanunu, kişilerin hak ve özel hayatını koruma amaçlı hazırlanan yasal düzenlemeleri içeriyor.

Teknoloji ve dijital yaşam içerisinde ürün ve hizmet satın alan her tüketicinin aklındaki ilk soru ise genellikle kullandığı ürün ya da hizmetin bu kurallara uyumluluğu yönünde oluyor. Kullanıcıların bulunduğu ortam güvenliğini sağlamayı hedef olarak belirleyen Eyedius, tüketicilerin veri güvenliğini de koruyor.

Eyedius, geliştirdiği yapay zeka destekli çözümleri ile Kişisel Verilerin Korunması Kanunu çerçevesinde uyumludur. Kullanıcılarının güvenliğini sağlarken, yazılımsal mimarisini tamamen veri güvenliği öne çıkartılacak şekilde tasarlamıştır. 

 

Geçiş Kontroller

Kanunun “Ölçülebilirlik” Maddesine Tam Uyumlu

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre, geçiş kontrol sistemlerinde kişiyi sadece özel nitelikli veriye zorlamak yasaktır. (örn: yüz tanıma, damar okuma, iris okuma vb.).

Eyedius sunduğu Geçiş Kontrol çözümünde ise kişi geçiş yöntemine kendi karar verir. İsterse sadece telefonunu cihaza yaklaştırarak, ister telefonundan BLE ile ekranına dokunarak, isterse eski kartıyla, isterse kapının önüne gelip kameraya yüzünü doğrulatarak geçiş yapabilir.

Her Kullanıcı İçin “Dijital Açık Rıza”

Bir kişinin, bir kapıya yetkilendirilmesi için öncelikle telefonundan mobil uygulayı indirip, kayıt olduktan sonra “açık rıza metni”ni onaylaması gerekir. Dolayısıyla geçiş için yetkilendirilecek her kişinin açık rızası önceden alınır.

Kişi Kayıtlı Değilse, Veri de Yok!

Bir kişinin üyelikten, işten vb. ayrılması durumunda tek yapması gereken uygulamada işletmeyi silmesi ya da direkt uygulamayı cep telefonundan silmedi yeterlidir. Bu durumda ana merkez, kişinin nitelikli ve öz nitelikli verilerinin tamamını anında kaldırır ve sadece geçmiş kayıtları veri olarak tutar.

 

Kamera Analizleri

Benzersiz “Body-ID” Teknolojisi

Eyedius, standart kameralarda kişileri özel nitelikli verilerine göre değil; vücut oranlarına, yürüme hızlarına, üzerlerindeki desen ve renklere göre anonim bir şekilde kimliklendirebilir.

Böylelikle ziyaretçilerinizi tamamen anonim bir şekilde sadece o anki giriş & çıkışa özel bir numaralandırma ile sayabilir, kalma sürelerini ölçümleyebilir.

Sadece Çalışanlar için Yüz Doğrulama

Kasa arkası, depo, kasa odası gibi sadece çalışanların girebildiği noktalarda güvenlik kameraları yüz tanıma & doğrulama algoritmasıyla birlikte çalışır. Bu noktalara sadece çalışanların giriyor olmaları esastır. Bu sebeple kişiler yüzlerini kameralara doğrulatarak o noktalardaki güvenliği sağlar.

Body-ID ile anonim şekilde numaralandırılmış kişiler, yüz doğrulama noktalarında özel nitelikli veriyle çok daha güvenli ve doğru bir iş kontrolü yapılmasını sağlar.

Analizler İster Yerinde İster Bulutta Yapılandırılmış Sizin Sunucunuzda

Kamera odaklı çözümlerin tamamı kullanıcılara özel sunucularda işlenir. İster işletmede konumlandırılacak fiziksel bir sunucu; ister işletmeden fiziksel sunucuya bulut üzerinden bilgi aktararak video analiz işlerinizi yapabilir; verinizin hiçbir şekilde sizden (veya ülkeden) dışarı çıkmadığına emin olarak kanuna tam uyumluluk sağlarsınız.