Security

Yeni Normal Düzende Mağaza Yönetimi Nasıl Olmalı?

Alışveriş merkezi ve mağazalarda bulunan kişi sayısına getirilen kısıtlama çerçevesinde, içeride bulunan kişi sayısını ve yoğunluğunu bilmek önemli bir ihtiyaç haline geliyor. Özellikle birden çok giriş – çıkış kapısının bulunduğu alanlarda kişi sayısını ölçümlemek, yüksek ateş kontrolü yapmak ve sosyal mesafe kurallarına uyumluluğu takip etmek için çok sayıda görevli personel bulundurmak gerekir. Ancak personellerin birbiri ile iletişim kuramaması, giriş – çıkış sayısını hafızasında tutması tekil ziyaretçi sayımının yapılması açısından risk faktörü oluşturur. 

Mevcut güvenlik kamera sisteminize yapacağınız teknolojik değişiklikler ile ziyaretçilerinizin sağlığını korumak mümkün.

İşte, yalnızca mevcut sisteminize entegre edeceğiniz beş farklı teknolojik çözüm:

Her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği alışveriş merkezleri, koronavirüs salgını nedeniyle 50 gün boyunca ziyaretçilere kapılarını kapatmıştı. Salgın öncesi günde 6 milyonu aşkın ziyaretçisi bulunan alışveriş merkezleri, açıldığı ilk üç günde toplam üç milyonu aşkın kişi ziyaret etti. 

ZİYARETÇİLERİNİZİN SAĞLIĞI SİZE EMANET

Mağazaların yanı sıra sinema, tiyatro, oyun salonu, restoran gibi onlarca kişinin bir arada olduğu alışveriş merkezlerinde, insanların sosyal mesafeye dikkat etmeden dolaşması hastalığın yayılımının artmasına yol açabilir. Hastalığın bulaşmasının önüne geçmek için alışveriş merkezi ve mağaza yönetiminin yeni normal düzene uyumlu hale getirilmesi, mevcut koşulların yönetilmesi toplum sağlığı ve bireysel bilinci arttırmak açısından büyük önem taşıyor. 

EN YOĞUN ALANLAR

GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

İnsan sirkülasyonunun en yoğun olduğu;

  • Alışveriş merkezi giriş – çıkış kapıları 
  • Mağaza içi 
  • Kasa kuyrukları ilk gözden geçirilmesi gereken bölgeler arasında yer alıyor. 

Dijital dünyanın sunduğu teknolojik çözümler ile mevcut sisteminizi yeni normal düzene uyumlu hale getirebilir, ziyaretçilerinizin sağlığını korumasına yardımcı olabilirsiniz.

İşte, yalnızca mevcut sisteminize entegre edeceğiniz beş farklı teknolojik çözüm:

  1. KİŞİ YOĞUNLUĞUNU DİJİTAL ORTAMDA ÖLÇÜMLEYİN: Mevcut güvenlik kamera sistemine entegre edilen yazılım sistemi ile herhangi bir ek donanıma ya da personele ihtiyaç duymadan tüm giriş – çıkış yapan kişi sayısını otomatik olarak ölçümlenebilir, kişi sayısına yönelik üst sınır belirlenebilir. Kişi sayımının yanı sıra alışveriş merkezi ya da mağaza kişi sınırının geçilmesi durumunda anlık uyarılar ile girişler sınırlandırılabilir.
  2. YÜKSEK ATEŞİ OLAN KİŞİLERİ GÖZDEN KAÇIRMAYIN: İçeri giriş yapan her ziyaretçi, hasta olduğunun farkına varmadan diğer insanlara da hastalığı kolaylıkla bulaştırabilir. Bu nedenle hastalık belirtisi taşıyan kişilerin girişine izin verilmemesi gerekir. Güvenlik kameralarına ek kullanılacak termal kamera görüntülerini sürekli takip eden güvenlik yazılımları ile içeri giriş yapacak kişinin ateş durumu kontrol edilir. İnsan gözünün kontrol etmekte zorlandığı bu durum karşısında yapay zeka algoritmaları ile ateş ölçümü dijitalleştirilir ve ilgili kişilere anında uyarılar üretilir.
  3. SOSYAL MESAFEYİ ANLIK KONTROL EDİN: Hayatımıza yeni giren sosyal mesafe kurallarına, ortak yaşam alanlarında kimi zaman dikkat edilmiyor. Bu nedenle mağaza yönetiminin, sosyal mesafe kurallarına uymayan ziyaretçilere bu kuralları hatırlatması gerekir. Güvenlik kameraları ile uyumu çalışan teknolojik çözümler ile ortamda sosyal mesafe kurallarını bozabilecek sayıda insan bir araya geldiğinde ya da birbirlerine çok yakınlaştığında anlık olarak size uyarılar üretilir. Oluşan uyarılar ise hızlıca aksiyon almanıza ve görevli personelleri daha verimli yönetmenize yardımcı olur.
  4. GEÇİŞ YÖNETİMİNİ OTOMATİK HALE ÇEVİRİN: Alışveriş merkezi gibi birden çok giriş – çıkış noktasında tek yönlü geçişlerin yapılması gerekir. Mevcut kamera sistemi ile çalışan yapay zekaya sahip yazılımlar üzerinden geçiş yönetimini dijitalleştirebilir, ters yönden geçiş yapmaya çalışan biri olduğunda uyarılar üretilir. 
  5. PERSONEL GİRİŞLERİ TEMASSIZ OLMALI: Mağazaya gelen ziyaretçilerin yanı sıra çalışan ekibinde teması azaltacak sosyal mesafe kurallarına uygun olması gerekiyor. Mesai başlangıcında şifre ya da tuşlu sistemler yerine teması tamamen ortadan yalnızca mobil cihazlar ile temassız geçiş sağlayan sistemler tercih edilmeli. Gün içerisinde ekip tarafından kullanılan ekip odası, depo gibi alan girişlerinde de herkesin ortak kart ya da şifre kullanması yerine kullanılacak bu sistemler ortam güvenliğinin de korunmasına yardımcı olur. 

 

Alışveriş merkezi ve mağazalarınızı, yeni normal dönem çerçevesinde yüksek teknoloji ile dijitalleştirmek için Eyedius’un sunduğu bu çözümleri tercih edebilirsiniz, Daha fazla bilgi için Eyedius Security ve Access sayfasına göz atabilir ya da Eyedius ile iletişim kurabilirsiniz.