Security

Oturduğunuz Sitede Yüksek Güvenlik Deneyimi İçin Teknolojik Gelişmelere Kulak Verin

Havuz, spor salonu, çocuk parkları gibi birçok sosyal avantajı olan site yaşamı çoğu kişiye cazip gelse de güvenliği ihmal edilmemeli. Site güvenliği, hem konut sakinleri hem de site yönetimi için ilk sırada yer almalıdır.

Oturduğunuz ya da ev almayı düşündüğünüz sitenin güvenli ve emniyetli olduğundan nasıl emin olabilirsiniz? Dijitalleşen dünyada evler daha akıllı hale gelirken, daha kontrollü alanlar için yapay zeka gibi teknolojik uygulamalar ile oturduğunuz siteyi daha güvenli ve akıllı hale getirebilirsiniz.

 

Türkiye’de yalnızca 2018 Mart ayı içerisinde yüz binin üzerinde konut satışı gerçekleşti. Şehirleşmenin arttığı ülkemizde, özellikle yüksek doluluk oranlarının olduğu site gibi toplu yaşam alanlarında binlerce kişi yaşıyor. Bununla birlikte misafir, kurye gibi ziyaretçiler ile site içerisindeki trafikte de artış gözleniyor. Hayatta kendinizi en güvenli hissettiğiniz evinizde huzurla oturmak için bulunduğunuz ortamın güvenliğinin üst düzeyde olmasını beklersiniz. Bu nedenle de oturduğunuz ya da yeni almak için araştırdığınız sitenin güvenliği de bu nedenle çok büyük önem taşır.

Her geçen gün hızla ilerleyen teknoloji, site gibi toplu yaşam alanlarında yaşayan kişilerin güvenlik ihtiyacına yönelik hale geliştiriliyor. Kullanılan pek çok yeni teknoloji ile site içi güvenlik seviyesini yükseltebilir, ayrıca teknolojinin sunduğu konfor ve rahatlık ile daha huzurlu yaşayabilirsiniz.

SINIRLARI KONTROL ALTINDA TUTUN

Genellikle geniş alanlara yayılan ve birden fazla apartmanın bir araya geldiği siteleri çevreleyen duvarlar, potansiyel suçluların engellenmesini sağlayabilir. Özellikle sitelerde yapılan hırsızlık vakalarında sıklıkla duvarlardan içeri girilmesi gözlemlenir. Ancak duvarların yalnızca yüksek olması yeterli bir müdahale değildir, bu duvarların güvenlik kameraları ile izlenmesi ve tehlike durumunda anında müdahale edilmesi gerekir. Duvarlar ve siteyi çevreleyen sınır alanlarında, kameralardan gelen görüntülerde insan tespiti yapılması, olası hırsızlık potansiyeli olan kişilerin yakalanmasını sağlar.

GÜVENLİK EKİPLERİNİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRIN

Site içerisinde genel güvenlik ve kontrolünün sağlanması için güvenlik personelleri hırsızlığın engellenmesinde rol oynarlar. Aktif ve verimli kullanılan güvenlik ekipleri, site içerisinde gerçekleşen en ufak olaya hızla müdahale ederek olası tehlike durumunda hırsızların yakalanma şansını artırırlar. Güvenlik ekiplerinin düzenli olarak bölgeyi devriye gezmeleri de potansiyel suçluları caydırmak için yeterlidir. Öte yandan güvenlik personelleri için arka plan bir kontrol sistemi kurulmalıdır. Site içerisindeki kameralara kurulacak yazılımlar ile kamera görüntülerinin 7/24 izlenmesi ve tehlike durumunda anında haber vermesi güvenlik personellerinin işini kolaylaştırır. Canlı olarak kamera görüntülerini izleyen akıllı asistan uygulamaları, güvenlik personellerinin gerektiğinde olay anında aksiyon almasını sağlayacaktır.

SOSYAL TESİSLERDE

KAÇAK KULLANIMA KARŞI DİJİTAL İZİN

Site içerisinde yaşayanların hayatını kolaylaştıran havuz, spor salonu gibi sosyal olanaklar, kimi durumda site dışında yaşayan kişiler tarafından da kullanılabilmesi nedeniyle güvenlik riski doğurabilir.  Siteden taşındığı halde kartını teslim etmeyen ya da sitede oturmadığı halde çevresindeki kişilerin sitedeki olanaklardan faydalanması için kart çıkartan kişiler nedeniyle bu alanlarda kötü niyetli kullanım oluşabiliyor. Havuz ya da spor salonu gibi ortak alan girişlerinde kullanılan kapılar güvenliği sağlasa da tam güvenliğin sağlanması için turnike alanlarındaki izinler yüz tanıma sistemleri ile sağlanabilir. Site sakinleri dışında kullanımın önüne geçebilmek için akıllı telefon üzerinden yüz doğrulaması ile giriş izni güvenlik seviyesini artıracaktır.

BARİYER GEÇİŞLERİNE SIKI DENETİM  

İnsan trafiğinin yoğun olduğu yaşam alanlarında araç trafiği de çok fazladır. Her dairede en az iki aracın bulunduğu sitelerin girişinde plaka tanıma ve bariyerli geçişler güvenliğin sağlanmasına yardımcı olur. Hırsızlık vakalarında yaşanan kaçak geçişlerde, sıklıkla iki aracın arka arkaya tek seferde bariyerden geçmesi gözleniyor. Lüks araçlar ile yapılan kaçak geçişlerin önüne geçebilmek için bariyer noktasında, iki aracın takip mesafesi bırakmadan arka arkaya geçmesi durumunda, güvenlik personellerine anlık uyarıların iletileceği yazılım sistemleri tercih edilmeli.

Oturduğunuz sitede daha yüksek güvenlik sağlamak için Eyedius’un sunduğu bu çözümleri tercih edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Eyedius Security ve Access sayfasına göz atabilir ya da Eyedius ile iletişim kurabilirsiniz.